Yageo RT0402CRE07453RL
RT0402CRE07453RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE07453RL
Brief Description
RES SMD 453 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE07453RL.pdf
Availability of RT0402CRE07453RL
QUANTITY
RT0402CRE07453RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE07453RL
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE07453RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)453
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE07453RL
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE07453RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE07453RL Details Description
Related parts for RT0402CRE07453RL
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL YW/GN YW/GN datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf