Yageo RT0402CRE07499RL
RT0402CRE07499RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE07499RL
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE07499RL.pdf
Availability of RT0402CRE07499RL
QUANTITY
RT0402CRE07499RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE07499RL
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE07499RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE07499RL
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE07499RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE07499RL Details Description
Related parts for RT0402CRE07499RL
CHASS BOT PLATE ALUM 5 X 9.5 NAT datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 5A GP20 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 38TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.2A 6SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf