Yageo RT0402CRE0756R2L
RT0402CRE0756R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE0756R2L
Brief Description
RES SMD 56.2OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE0756R2L.pdf
Availability of RT0402CRE0756R2L
QUANTITY
RT0402CRE0756R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE0756R2L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE0756R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE0756R2L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE0756R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE0756R2L Details Description
Related parts for RT0402CRE0756R2L
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 6WSON datasheet.pdf
IC DVR MOSFET DUAL NON-INV 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 770MA SOT-223 datasheet.pdf
RES SMD 6.49M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC DO218AB datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf