Yageo RT0402DRD0713RL
RT0402DRD0713RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD0713RL
Brief Description
RES SMD 13 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD0713RL.pdf
Availability of RT0402DRD0713RL
QUANTITY
RT0402DRD0713RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD0713RL
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD0713RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD0713RL
Related LinksRT0402D, RT0402DRD0713RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD0713RL Details Description
Related parts for RT0402DRD0713RL
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 8TSSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL DS90VB901Q datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 500MA 1.165 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
19 SIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
CONN HDR 69POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf