Yageo RT0402DRD071K2L
RT0402DRD071K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD071K2L
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD071K2L.pdf
Availability of RT0402DRD071K2L
QUANTITY
RT0402DRD071K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD071K2L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD071K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD071K2L
Related LinksRT0402D, RT0402DRD071K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD071K2L Details Description
Related parts for RT0402DRD071K2L
RES 953 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 6PDT 300MA 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 50W datasheet.pdf
IC COMPARATOR LV O-D H8XSON datasheet.pdf
HOLD DOWN datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf