Vishay/Dale RNR55K7871FPB14
RNR55K7871FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K7871FPB14
Brief Description
RES 7.87K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K7871FPB14.pdf
Availability of RNR55K7871FPB14
QUANTITY
RNR55K7871FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K7871FPB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K7871FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K7871FPB14
Related LinksRNR55K7, RNR55K7871FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K7871FPB14 Details Description
Related parts for RNR55K7871FPB14
FIXED IND 47UH 800MA 472 MOHM datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 500CPR 8MM datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 2.5V ST SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
C-140-38 STOCK BAG OF 100/ datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 RA 36POS datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
381 TB RIS CLA SOLID 2ND datasheet.pdf
CONN M8 FML 3POS datasheet.pdf