Yageo RT0402DRD071K5L
RT0402DRD071K5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD071K5L
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD071K5L.pdf
Availability of RT0402DRD071K5L
QUANTITY
RT0402DRD071K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD071K5L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD071K5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD071K5L
Related LinksRT0402D, RT0402DRD071K5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD071K5L Details Description
Related parts for RT0402DRD071K5L
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
RES 10.0M OHM 1% 100 PPM 1.2W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES 5.83K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf