Yageo RT0402DRD072K4L
RT0402DRD072K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD072K4L
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD072K4L.pdf
Availability of RT0402DRD072K4L
QUANTITY
RT0402DRD072K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD072K4L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD072K4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD072K4L
Related LinksRT0402D, RT0402DRD072K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD072K4L Details Description
Related parts for RT0402DRD072K4L
JUMPER-H1502TR/A3049G/H1502TR 6" datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 4A 10SIP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 60W D POWERSO36 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP 2VIN/3V 10MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.65V 1.5A TO263-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf