Yageo RT0402DRE07102RL
RT0402DRE07102RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE07102RL
Brief Description
RES SMD 102 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE07102RL.pdf
Availability of RT0402DRE07102RL
QUANTITY
RT0402DRE07102RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE07102RL
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE07102RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE07102RL
Related LinksRT0402DR, RT0402DRE07102RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE07102RL Details Description
Related parts for RT0402DRE07102RL
MOSFET N-CH 20V 30MA SOT143B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ENCODER LINE DRIVER 2CH 1/4" datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
SWITCH LEVER .1A SPST-NO .187QC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.47 OHM 1% 30W datasheet.pdf
MODULAR FLANGE DISC ENCL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 48V 600W 12.5A datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf