Yageo RT0402DRE07127RL
RT0402DRE07127RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE07127RL
Brief Description
RES SMD 127 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE07127RL.pdf
Availability of RT0402DRE07127RL
QUANTITY
RT0402DRE07127RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE07127RL
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE07127RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE07127RL
Related LinksRT0402DR, RT0402DRE07127RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE07127RL Details Description
Related parts for RT0402DRE07127RL
RESISTOR 15K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 931 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
06+06 WAY ES/BORE F CRIMP W/JS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
37 POS BLACK PLASTIC HOOD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 20% 330VAC AXI datasheet.pdf