Yageo RT0402DRE07887RL
RT0402DRE07887RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE07887RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 887 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE07887RL.pdf
Availability of RT0402DRE07887RL
QUANTITY
RT0402DRE07887RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE07887RL
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE07887RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE07887RL
Related LinksRT0402DR, RT0402DRE07887RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE07887RL Details Description
Related parts for RT0402DRE07887RL
POWER CORD FAN 45DEG ANGLE 36" datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 100POS 1MM SMD datasheet.pdf
XMITTER HANDHELD 315MHZ 8 BUTTON datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 11.4K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf