Yageo RT0402FRE072K61L
RT0402FRE072K61L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE072K61L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE072K61L.pdf
Availability of RT0402FRE072K61L
QUANTITY
RT0402FRE072K61L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE072K61L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE072K61L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE072K61L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE072K61L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE072K61L Details Description
Related parts for RT0402FRE072K61L
IC MONITOR RESET 4.62V SOT23 datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .025-.037" .136" datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SKT 40POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 0.68UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 120V datasheet.pdf
VARISTOR 184V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
2700UF 100V 30X45 datasheet.pdf