Yageo RT0402FRE0732K4L
RT0402FRE0732K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE0732K4L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE0732K4L.pdf
Availability of RT0402FRE0732K4L
QUANTITY
RT0402FRE0732K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE0732K4L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE0732K4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)32.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE0732K4L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE0732K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE0732K4L Details Description
Related parts for RT0402FRE0732K4L
LED 5MM RA FAULT-IND RED PC MNT datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 2.4V 4200MAH datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100 DL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 6.2V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf