Yageo RT0402FRE0733R2L
RT0402FRE0733R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE0733R2L
Brief Description
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE0733R2L.pdf
Availability of RT0402FRE0733R2L
QUANTITY
RT0402FRE0733R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE0733R2L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE0733R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE0733R2L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE0733R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE0733R2L Details Description
Related parts for RT0402FRE0733R2L
BATTERY PACK NICAD 9.6V 2400MAH datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN PIN HEADER 2.5MM 10POS R/A datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLASTIC RED 2/PACK datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 10AWG BLACK 100' datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 35W datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf