Yageo RT0402FRE0739KL
RT0402FRE0739KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE0739KL
Brief Description
RES SMD 39K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE0739KL.pdf
Availability of RT0402FRE0739KL
QUANTITY
RT0402FRE0739KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE0739KL
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE0739KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE0739KL
Related LinksRT0402F, RT0402FRE0739KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE0739KL Details Description
Related parts for RT0402FRE0739KL
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
FUSE 1800A 600V 3KN/110 AR UR datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 301 OHM 1% 5W datasheet.pdf