Yageo RT0402FRE073K3L
RT0402FRE073K3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE073K3L
Brief Description
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE073K3L.pdf
Availability of RT0402FRE073K3L
QUANTITY
RT0402FRE073K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE073K3L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE073K3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE073K3L
Related LinksRT0402F, RT0402FRE073K3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE073K3L Details Description
Related parts for RT0402FRE073K3L
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 4K 28-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 2-DIP datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
RES 1.91M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 15W UFRM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf