Yageo RT0402FRE0753K6L
RT0402FRE0753K6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE0753K6L
Brief Description
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE0753K6L.pdf
Availability of RT0402FRE0753K6L
QUANTITY
RT0402FRE0753K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE0753K6L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE0753K6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE0753K6L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE0753K6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE0753K6L Details Description
Related parts for RT0402FRE0753K6L
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 120V 0.05A TO-92S datasheet.pdf