Yageo RT0402FRE0778R7L
RT0402FRE0778R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE0778R7L
Brief Description
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE0778R7L.pdf
Availability of RT0402FRE0778R7L
QUANTITY
RT0402FRE0778R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE0778R7L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE0778R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE0778R7L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE0778R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE0778R7L Details Description
Related parts for RT0402FRE0778R7L
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 2W +/-5V 200MA datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 11POS 5A datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2MM FO RA 7MM 3.5"BLU datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE 650V 20A RAPID2 TO220-3 datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf