Yageo RT0603BRD07162RL
RT0603BRD07162RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD07162RL
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD07162RL.pdf
Availability of RT0603BRD07162RL
QUANTITY
RT0603BRD07162RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD07162RL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD07162RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD07162RL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRD07162RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD07162RL Details Description
Related parts for RT0603BRD07162RL
CONN PLUG 50 POS SOLDER datasheet.pdf
IC MPU/WATCHDG 15-60MS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PIN PWRBND 8-10AWG AU CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf