Yageo RT0603BRD07215KL
RT0603BRD07215KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD07215KL
Brief Description
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD07215KL.pdf
Availability of RT0603BRD07215KL
QUANTITY
RT0603BRD07215KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD07215KL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD07215KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD07215KL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRD07215KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD07215KL Details Description
Related parts for RT0603BRD07215KL
TRANS PNP DARL 50V 0.5A TO-92 datasheet.pdf