Yageo RT0603BRD072K2L
RT0603BRD072K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD072K2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD072K2L.pdf
Availability of RT0603BRD072K2L
QUANTITY
RT0603BRD072K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD072K2L
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD072K2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD072K2L
Related LinksRT0603B, RT0603BRD072K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD072K2L Details Description
Related parts for RT0603BRD072K2L
IC MCU ARM7 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GREEN/YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 1.91 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/4 CLR 20X6" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 6A TO220-F2 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.8A 190 MOHM SMD datasheet.pdf
BARBED FASTENER 1.650" NYLON BLK datasheet.pdf