Yageo RT0603BRD072K7L
RT0603BRD072K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD072K7L
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD072K7L.pdf
Availability of RT0603BRD072K7L
QUANTITY
RT0603BRD072K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD072K7L
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD072K7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD072K7L
Related LinksRT0603B, RT0603BRD072K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD072K7L Details Description
Related parts for RT0603BRD072K7L
CONN RECEPT 16POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE T2 RED datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.7525-5V 50W datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.022UF 10V X5R 0302 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 50W 100V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 24pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A 24-SOIC datasheet.pdf