Yageo RT0603BRE0722R6L
RT0603BRE0722R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE0722R6L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 22.6 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE0722R6L.pdf
Availability of RT0603BRE0722R6L
QUANTITY
RT0603BRE0722R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE0722R6L
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE0722R6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE0722R6L
Related LinksRT0603BR, RT0603BRE0722R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE0722R6L Details Description
Related parts for RT0603BRE0722R6L
IGBT SMPS N-CHAN 600V SOT-227 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 5.5A 132W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf