Yageo RT0603BRE0738R3L
RT0603BRE0738R3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE0738R3L
Brief Description
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE0738R3L.pdf
Availability of RT0603BRE0738R3L
QUANTITY
RT0603BRE0738R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE0738R3L
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE0738R3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE0738R3L
Related LinksRT0603BR, RT0603BRE0738R3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE0738R3L Details Description
Related parts for RT0603BRE0738R3L
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
BREADBOARD 12POS PLUG STRIP datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.33 OHM 1% 10W datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
CONN REC PIN HSG ASSY 20CKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 18AWG GRY datasheet.pdf