Yageo RT0603BRE07470RL
RT0603BRE07470RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE07470RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE07470RL.pdf
Availability of RT0603BRE07470RL
QUANTITY
RT0603BRE07470RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE07470RL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE07470RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE07470RL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRE07470RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE07470RL Details Description
Related parts for RT0603BRE07470RL
RES ARRAY 3 RES 47 OHM 6SIP datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20SOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 3A 9UWLB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
LMZF 5/7/135 3.5OR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MICRO 15C S 24" WHT FLOAT datasheet.pdf
PIN SZ 20 - SPECIAL datasheet.pdf
D38999/20WJ8AA W/ PCB TRIAX datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf