Yageo RT0603BRE0760R4L
RT0603BRE0760R4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE0760R4L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE0760R4L.pdf
Availability of RT0603BRE0760R4L
QUANTITY
RT0603BRE0760R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE0760R4L
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE0760R4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE0760R4L
Related LinksRT0603BR, RT0603BRE0760R4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE0760R4L Details Description
Related parts for RT0603BRE0760R4L
RES 12K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DRVR HALF BRG HV OSC 8MINIDIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3A 32VDC 0805 datasheet.pdf
SENS PROX M8 1.5MM AC2W-NO 5M datasheet.pdf
SENSOR PROXIMITY NC 3MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OSC VCXO 500.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
SNSW 10A .110QC SPDT XRLR LVR datasheet.pdf
MODULE DDR2 SDRAM 2GB 240UDIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf