Yageo RT0603CRD07105RL
RT0603CRD07105RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD07105RL
Brief Description
RES SMD 105 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD07105RL.pdf
Availability of RT0603CRD07105RL
QUANTITY
RT0603CRD07105RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD07105RL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD07105RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD07105RL
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD07105RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD07105RL Details Description
Related parts for RT0603CRD07105RL
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
MOD RF 24XSTREAM 50MW COMM datasheet.pdf
HEATSINK ALUM ANOD datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf