Yageo RT0603CRD073K01L
RT0603CRD073K01L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD073K01L
Brief Description
RES SMD 3.01K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD073K01L.pdf
Availability of RT0603CRD073K01L
QUANTITY
RT0603CRD073K01L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD073K01L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD073K01L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD073K01L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD073K01L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD073K01L Details Description
Related parts for RT0603CRD073K01L
IC CROSSPOINT SWITCH DUAL 32MLF datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" WW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DAS 16BIT DUAL 10:1 40-TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 19CKT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
IC USB PWR SW HI SIDE 1CH 6SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
High Precision 5 V Reference IC datasheet.pdf