Yageo RT0603CRD0754K9L
RT0603CRD0754K9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0754K9L
Brief Description
RES SMD 54.9K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0754K9L.pdf
Availability of RT0603CRD0754K9L
QUANTITY
RT0603CRD0754K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0754K9L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0754K9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0754K9L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD0754K9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0754K9L Details Description
Related parts for RT0603CRD0754K9L
DEKAFIX 5 BLANK YLW 50/CD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 40 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
ANT DIR CEILING 8DBI 12" RP TNC datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 338MA 1.06 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HDM 5SMPR062F070F G datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf