Yageo RT0603CRE07232RL
RT0603CRE07232RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE07232RL
Brief Description
RES SMD 232 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE07232RL.pdf
Availability of RT0603CRE07232RL
QUANTITY
RT0603CRE07232RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE07232RL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE07232RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE07232RL
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE07232RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE07232RL Details Description
Related parts for RT0603CRE07232RL
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO204AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 750PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf