Yageo RT0603CRE0768K0L
RT0603CRE0768K0L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE0768K0L
Brief Description
RES SMD 68K OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE0768K0L.pdf
Availability of RT0603CRE0768K0L
QUANTITY
RT0603CRE0768K0L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE0768K0L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE0768K0L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE0768K0L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE0768K0L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE0768K0L Details Description
Related parts for RT0603CRE0768K0L
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 500W TO268 datasheet.pdf
LED BLUE/RED CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 298 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
DEMAM9SNM-F225 - MIL EQUIV datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf