Yageo RT0603DRD07100RL
RT0603DRD07100RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07100RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07100RL.pdf
Availability of RT0603DRD07100RL
QUANTITY
RT0603DRD07100RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07100RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07100RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07100RL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07100RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07100RL Details Description
Related parts for RT0603DRD07100RL
RES SMD 499 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 1ROW R/A 20POS datasheet.pdf
TRANSFER DIP SWITCH datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf