Yageo RT0603DRD07127KL
RT0603DRD07127KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07127KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 127K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07127KL.pdf
Availability of RT0603DRD07127KL
QUANTITY
RT0603DRD07127KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07127KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07127KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07127KL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07127KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07127KL Details Description
Related parts for RT0603DRD07127KL
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN TAB 14-16AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 6.34A 17 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.05 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
PAC-PREM-SD25-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf