Yageo RT0603DRD07130RL
RT0603DRD07130RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07130RL
Brief Description
RES SMD 130 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07130RL.pdf
Availability of RT0603DRD07130RL
QUANTITY
RT0603DRD07130RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07130RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07130RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07130RL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07130RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07130RL Details Description
Related parts for RT0603DRD07130RL
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 6V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS R/A W/SCKT datasheet.pdf
CABLE FOR ST4 EMITTER 5M datasheet.pdf
IC ENERGY MGMT 5A 0.8V SD 28WQFN datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 2.5A 45 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 240MA 6.9 OHM TH datasheet.pdf