Yageo RT0603DRD0715R8L
RT0603DRD0715R8L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD0715R8L
Brief Description
RES SMD 15.8 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD0715R8L.pdf
Availability of RT0603DRD0715R8L
QUANTITY
RT0603DRD0715R8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD0715R8L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD0715R8L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD0715R8L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD0715R8L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD0715R8L Details Description
Related parts for RT0603DRD0715R8L
IC VOLT DETECTOR 2.3V SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SW-CAP 11CH 20-SOIC datasheet.pdf
SENS 2000PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
762 TB RIS CLA 180 SOLID datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS FEMALE IDC datasheet.pdf