Yageo RT0603DRD07226KL
RT0603DRD07226KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07226KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 226K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07226KL.pdf
Availability of RT0603DRD07226KL
QUANTITY
RT0603DRD07226KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07226KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07226KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07226KL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07226KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07226KL Details Description
Related parts for RT0603DRD07226KL
RES SMD 205 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10-POS TOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 WW datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 300 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 1W TH datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf