Yageo RT0603DRD072K2L
RT0603DRD072K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD072K2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD072K2L.pdf
Availability of RT0603DRD072K2L
QUANTITY
RT0603DRD072K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD072K2L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD072K2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD072K2L
Related LinksRT0603D, RT0603DRD072K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD072K2L Details Description
Related parts for RT0603DRD072K2L
IC REG LDO 3V 80MA 5TSOP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 2B 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 310MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 480MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 500MW SOD80 datasheet.pdf