Yageo RT0603DRE0736KL
RT0603DRE0736KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE0736KL
Brief Description
RES SMD 36K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE0736KL.pdf
Availability of RT0603DRE0736KL
QUANTITY
RT0603DRE0736KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE0736KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE0736KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE0736KL
Related LinksRT0603D, RT0603DRE0736KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE0736KL Details Description
Related parts for RT0603DRE0736KL
CABLE ASSY R/A MDR-STRGT SDR 5M datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC CTRLR PWM SMPS UVLO 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 3A FASTON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf