Yageo RT0603DRE0739R2L
RT0603DRE0739R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE0739R2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 39.2 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE0739R2L.pdf
Availability of RT0603DRE0739R2L
QUANTITY
RT0603DRE0739R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE0739R2L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE0739R2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE0739R2L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE0739R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE0739R2L Details Description
Related parts for RT0603DRE0739R2L
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 250MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 2.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMCJ datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS datasheet.pdf