Yageo RT0603DRE0747R5L
RT0603DRE0747R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE0747R5L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47.5 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE0747R5L.pdf
Availability of RT0603DRE0747R5L
QUANTITY
RT0603DRE0747R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE0747R5L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE0747R5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE0747R5L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE0747R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE0747R5L Details Description
Related parts for RT0603DRE0747R5L
FERRITE TUBULAR BEAD 10.16MM datasheet.pdf
TERM FORK LK EXP VYL 22-18AWG#10 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT .1A ROLLR LEVR datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 1% 500V 1812 datasheet.pdf
RES 15K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.320" NYLON BLACK datasheet.pdf