Yageo RT0603FRE07113RL
RT0603FRE07113RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE07113RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 113 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE07113RL.pdf
Availability of RT0603FRE07113RL
QUANTITY
RT0603FRE07113RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE07113RL
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE07113RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)113
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE07113RL
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE07113RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE07113RL Details Description
Related parts for RT0603FRE07113RL
CER RESONATOR 4.19MHZ datasheet.pdf
CONVERT DC/DC SMD 1W 12-5V 200MA datasheet.pdf
MODULAR CONTACT SMD MALE datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 300MA 120 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf