Yageo RT0603FRE0718R7L
RT0603FRE0718R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE0718R7L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE0718R7L.pdf
Availability of RT0603FRE0718R7L
QUANTITY
RT0603FRE0718R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE0718R7L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE0718R7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE0718R7L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE0718R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE0718R7L Details Description
Related parts for RT0603FRE0718R7L
SWITCH MAGNETIC 1A CUSTOM datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 350A 700VAC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RAPID RESTRIKE IGNITOR FOR HPS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
IC MPU I.MX6Q 1.0GHZ 624FCBGA datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML LOW 7PPM datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE PIN datasheet.pdf