Yageo RT0603FRE072K55L
RT0603FRE072K55L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE072K55L
Brief Description
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE072K55L.pdf
Availability of RT0603FRE072K55L
QUANTITY
RT0603FRE072K55L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE072K55L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE072K55L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE072K55L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE072K55L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE072K55L Details Description
Related parts for RT0603FRE072K55L
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 3/8-24UNF 4-20MA datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
BLUETOOTH HCI MODULE NO ANTENNA datasheet.pdf
RES 1.58M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 V HDR /CLIP DR 30AU datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 35V 2917 datasheet.pdf