Vishay Semiconductor/Diodes Division ZMY20-GS18
ZMY20-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
ZMY20-GS18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 20V 1W DO213AB
Datasheet Download
ZMY20-GS18.pdf
Availability of ZMY20-GS18
QUANTITY
ZMY20-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZMY20-GS18
Internal Part NumberEIS-ZMY20-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)12 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AB, MELF (Glass)
Supplier Device PackageDO-213AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZMY20-GS18
Related LinksZMY20, ZMY20-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ZMY20-GS18 Details Description
Related parts for ZMY20-GS18
CONVERTER DC/DC 5V OUT 1A 9-SIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 450MHZ 16QSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 22 RES 47K OHM 24DRT datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XFRMR BALUN RF AGSM/TX-RX SMD datasheet.pdf
IC ENERGY METER FRONT 2CH 20QFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 4GBIT WFBGA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf