Yageo RT0603FRE0747R5L
RT0603FRE0747R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE0747R5L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE0747R5L.pdf
Availability of RT0603FRE0747R5L
QUANTITY
RT0603FRE0747R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE0747R5L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE0747R5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE0747R5L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE0747R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE0747R5L Details Description
Related parts for RT0603FRE0747R5L
RES SMD 909 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 3.89W MONO D 9WLCSP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
MOUNT SQUARE TO5/TO18 0.220" datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 44POS THRUHL datasheet.pdf