Yageo RT0603FRE077K87L
RT0603FRE077K87L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE077K87L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE077K87L.pdf
Availability of RT0603FRE077K87L
QUANTITY
RT0603FRE077K87L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE077K87L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE077K87L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE077K87L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE077K87L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE077K87L Details Description
Related parts for RT0603FRE077K87L
IC OFFLINE SWIT OCP HV 8SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP ADJ 10WSON datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT223-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf