Yageo RT0805BRD07143KL
RT0805BRD07143KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07143KL
Brief Description
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07143KL.pdf
Availability of RT0805BRD07143KL
QUANTITY
RT0805BRD07143KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07143KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07143KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07143KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07143KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07143KL Details Description
Related parts for RT0805BRD07143KL
FIXED IND 330UH 400MA 1.26 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC TERM SCSI 9LINE MODE 24TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SENS PROX M18 5MM DC2W-NO datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 22 UF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf