Yageo RT0805BRE07187KL
RT0805BRE07187KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07187KL
Brief Description
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07187KL.pdf
Availability of RT0805BRE07187KL
QUANTITY
RT0805BRE07187KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07187KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07187KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07187KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07187KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07187KL Details Description
Related parts for RT0805BRE07187KL
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARLINGTON 8-SO datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 910 OHM 0606 datasheet.pdf
TXRX RS-232 3MBPS 2X2 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROLLER LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CABLE TIE 11.4"L 40LB BLACK datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf