Yageo RT0805BRE071K02L
RT0805BRE071K02L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE071K02L
Brief Description
RES SMD 1.02K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE071K02L.pdf
Availability of RT0805BRE071K02L
QUANTITY
RT0805BRE071K02L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE071K02L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE071K02L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE071K02L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE071K02L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE071K02L Details Description
Related parts for RT0805BRE071K02L
LOCK CLIP STANDOFF .71"3/16"DIA datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR EN6347QI datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT SKT datasheet.pdf