Yageo RT0805BRE07240RL
RT0805BRE07240RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07240RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07240RL.pdf
Availability of RT0805BRE07240RL
QUANTITY
RT0805BRE07240RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07240RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07240RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07240RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07240RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07240RL Details Description
Related parts for RT0805BRE07240RL
CTRLR TEMP SSR 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
BUZZ MAGNETIC 12V SQ 12.6MM SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT PNL MT 3POS SIZE 0 datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN SHUNT 2MM TIN/BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE D 24POS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf